Sprzedaż domu – jak zrobić to korzystnie?

Sprzedaż domu zdarza nam się raczej rzadko, chyba, że zajmujemy się tym zawodowo. Jeżeli sprzedajemy dom, który stanowi dla nas jakieś utrapienie i generuje niepotrzebnie koszty, sprawa jest prostsza, jeżeli zaś dom ma wartość większą, niż materialną, warto dopilnować, by trafił w dobre ręce za odpowiednia kwotę.

O czym należy pamiętać przy sprzedaży domu?

Sprzedaż domu nie odbywa się na miejskim targowisku, lecz jest ważną i szeroko obwarowaną prawnie transakcją. Zamierzając korzystne zbycie nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych szczegółów:

 • przygotowanie wymaganej dokumentacji bez pominięcia najbardziej skrupulatnych formalności,
 • uregulowanie kwestii sąsiadowania, czyli map geodezyjnych,
 • uporządkowanie terenu,
 • stworzenie atrakcyjnej oferty w sieci lub innych mediach.

Aby dom przeznaczony na sprzedaż prezentował się dla potencjalnego klienta atrakcyjnie warto zadbać o przygotowanie interesującej oferty, którą zamieścimy na branżowych portalach lub w innych mediach. Bywa, że osoby chcące szybko sprzedać dom decydują się na pomoc agencji pośredniczącej w transakcji. Nie jest to praktyka definitywnie zła, ale należy zważyć na koszty takiej współpracy. Firmy doradzające i pośredniczące w sprzedaży domów ustala swoje koszty na poziomie , który może znacznie odbiegać od obiecanego efektu. Przy odrobinie  zaangażowania i kreatywności możemy samodzielnie stworzyć atrakcyjną ofertę.

Przygotowanie dokumentacji.

Jeżeli zamierzamy sprzedać dom korzystnie i uczciwie, musimy udać się do właściwego dla adresu nieruchomości urzędu i poprosić o przygotowanie wymaganej, niezbędnej dokumentacji. Po otrzymaniu zamówionych dokumentów możemy zabrać się za redagowanie oferty.

Ogłoszenie, które zamierzamy zamieścić w sieci musi być atrakcyjne i przyciągać uwagę potencjalnego klienta. Osoby poszukujące atrakcyjnych nieruchomości, zanim wybiorą się w podróż, chętnie obejrzą zdjęcia, czy przeczytają opis domu i jego otoczenia. Warto zatem przygotować atrakcyjną sesję zdjęciową, która uwypukli najcenniejsze zalety sprzedawanego domu. Bardzo często bywa, że osoba poszukująca domu na sprzedaż decyduje się na podstawie interesującej galerii zdjęć.

Pamiętajmy też o tym, by poinformować osobę zainteresowaną kupnem naszego domu o wszelkich wadach i problemach. Podpisując umowę sprzedaży, można zawrzeć kilka punktów natury technicznej, które zbudują zaufanie stron, a zarazem pozwolą uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, czy pretensji.

Autor

 • Milena Sargsyan jest absolwentką Akademii Medycznej. Zajmuje się propagowaniem zdrowego stylu życia oraz sposobami na długowieczność. Jako hobby obrała zgłębianie tematu inteligencji emocjonalnej .

2 Comments

 1. Viking
  9 września 2021

  Do rad o sprzedaży domu lepiej podchodzić z dystansem. Warto kierować się realizmem przy przeprowadzaniu transakcji. Jeśli wiedzę czerpiesz wyłącznie z forum internetowego, to lepiej będzie dla ciebie, jeśli rozejrzysz się za innymi źródłami.

 2. Tequilla
  22 października 2021

  Gdy sprzedawałem mieszkanie miałem sporo przygód z różnymi biurami. Wiele z nich było moim zdaniem nieuczciwych. Dzwonili do mnie, że mają już klientów i żeby jak najszybciej podpisać z nimi umowę.

Dodaj komentarz